جایگاه و تصویر سالمندان در ضرب المثل های فارسی

یکی از عناصر وقالب های پرظرفیت برای انتقال ارزشها و قوانین نانوشته فرهنگی ، ضرب المثلها  است . این گفته های کوتاه ومردم پسند جملاتی است که ازمیان مردم برخواسته است ومعنای هشدار ونصیحت را می دهد . به دیگر سخن ضرب المثلها بخشی از تعقل جمعی وخرد جمعی است که منشأ توده ای دارند وفرد مشخصی واضع آنها.نیست . این جملات پندگونه که از مخزن عقل وفرزانگی مردم سرچشمه گرفته عصاره تجربیات زندگی روزمره اند . حال وقتی عده ای دراثریک تجربه مشترک به حقیقتی می رسند آن را با جان ودل حفظ و برای اشاعه وانتقال آن به نسلهای بعدی آن را با بیانی مختصر وموجز بیان می کنند ودرمحاورات خود بکار می برند ، کوتاه بودن ، پرمغز بودن ، سادگی ، داشتن ساختاری متوازن ، وجود نظم ، وزن وقافیه در این جملات از رموز ماندگاری ضرب المثلها است ودر واقع یکی از بزرگترین گنجینه های معرفت دانش بشری است که حاوی تجارب تلخ وشیرین بسیاری است و ما را قادر می سازد تا به شیوه تفکر پیشینیان پی ببریم ، شاید بتوان گفت هنگام استفاده از ضرب المثلها مخاطب در افکاری عمیق فرو می رود و تأثیری ماندنی در او ایجاد می شود وپیوندی عمیق بین شخصیت های آن مثل و موقعیت خود احساس می کند .

در ادامه مروری خواهیم داشت بر گزیده ای از ضرب المثلهای موجود در فرهنگ عامه کشورمان که با محوریت پاسداشت وبزرگداشت مقام عالی پدر ، مادر و اصولا” بزرگان و سالمندان جستجو  و طبقه بندی شده اند:

الف ضرب المثلهای موجود پیرامون ضرورت تکریم بزرگان وسالمندان

ب- ضرب المثلهای موجود پیرامون تدبیر و تجربه ارزشمند سالمندان

ج- ضرب المثلهای موجود پیرامون ضرورت قدردانی از زحمات والدین

د- ضرب المثلهای موجود پیرامون وجود عوارض جسمانی در دوره پیری و سالمندی

پژوهشگر: رضا خاشعي (www.anthropology.ir/node/7884)

یک پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

وب سایت نشر خاطره به آدرس های زیر متعلق به گروه فرهنگی باقیات، مبتکر ارائه تسهیلات نگارش، چاپ و معرفی کتاب خاطرات بصورت حرفه ای بوده و به طور مستقیم ارتباطی با انتشارات خاطره (دارای پروانه نشر شماره 588) ندارد.
www.NashrKhatere.ir , www.NashreKhatere.ir , www.NashrKhatereh.ir , www.NashreKhatereh.ir


نشرخاطره در اخبار

...........................